Na WBVC 2023 startalo 48 posada

WBVC 2023 kružna utrkaNa WBVC 2023 startalo 48 posada, a u konačnom poretku, najbolje posade su iz Francuske (hard, odnosno WILD klasa) i Rumunjuske (soft – odnosno CHALLENGE klasa).

Organizator ORC “Kamo oko vidi” iz Buzeta, već godinama priređuje natjecanje u trajanju od 6 dana.

Prvotna namjera organizatora unazad puno godina, bila je da se napravi natjecanje samo za HARD kategoriju.

Međutim, kako je bilo puno zainteresiranih za sudjelovanje, a hard im je bio prezahtjevan za njihova vozila, organizator je napravio i dodatnu kategoriju.

Prvu (glavnu) su nazvali “Wild Trophy“, a ovu drugu “Wild Challenge“.

Na taj način već godinama omogućuju sudjelovanje i onim vozilima/posadama koja nemaju predispozicije za zahtjevniju kategoriju.

Teška utrka, nepredvidiv teren

WBVC 2023 - krugObzirom da WBVC slovi za jednu od najtežih trka na području EU, s pravom se može reći da je namijenjena samo hrabrima. I to za obje kategorije – Wild i Challenge.

Nemojte misliti da ćete Challenge odvoziti turistički!

Niti u jednoj stavci se to ne može reći. Challenge je također “hard”, samo što su oni ekstremni dijelovi malo ublaženi ili zaobiđeni (hard nisu).

Nakon nekoliko godina sunčanog razdoblja za vrijeme natjecanja, ove godine je kiša pokazala što znači kada ista dionica nije suha. Čak i oni najmanje zahtjevni putovi, uslijed kiše su postali ekstremni za vožnju.

I tu su se “odvojili” oni sa dobro pripremljenim vozilima, te iskustvom i znanjem, od onih sa manje pripremljenim vozilima, ili možda manje iskusnim posadama.

Na WBVC 2023 startalo 48 posada, samo dio bez kazni ili penala

Iako je na WBVC 2023 startalo 48 posada, i iako su svi u završnoj listi, neki su ipak morali odustati zbog kvarova.

WBVC 2023 grupno startanje na kružnu vožnjuPenali za posade koje nisu startale su bili: najlošije vrijeme etape plus 50%.

Penali za one koji su startali na etapu, ali ju nisu završili su bili:

– ako su prošli manje od polovice zadane trase: najlošije vrijeme + 30%;

– ako su prošli više od polovice etape: najlošije vrijeme + 20%.

Posade koje su završavale najviše etapa u smislu da su došle do cilja, kreirale su najbolje, ali i najlošije vrijeme etape.

I oni su u prvoj polovici završnih rezultata.

To još jednom potvrđuje da je često najvažnija stavka završiti etapu po etapu, nego forsirati radi vremena prolaska i riskirati kvar na vozilu. Penali su penali.

Rijetko se možete “vratiti”, odnosno, dosta je teško nadoknaditi vrijeme (osim ako se boljima ne dogodi neki kvar na idućim etapama).

Nakon nekoliko godina sunca, WBVC 2023 s kišnim danima

Ove godine je kiša totalno izmijenila uvjete na trasi!

Pobjednici Wild klaseKako je na WBVC 2023 startalo 48 posada, nakon prvog kišnog dana neka su vozila morala na remont. Neki su propustili iduću etapu, ali borbeni duh im nije dao da odustanu, te su zasukali rukave i uspjeli osposobiti vozilo za nastavak.

Bravo svima!

Ipak, nakon svih vožnji, broje se najbolji. Tako je ove godine posada startnog broja 100 – Benoi Bonnefoi i Ludovic Facy drugu godinu za redom odnijela titulu najboljih u Wild klasi.

U Challenge klasi, tu titulu je ponijela posada Zoltan Torok i Alexandru Chivari, sa startnim brojem 215.

Na WBVC 2023 startalo 48 posada ukupno, među kojima ima i domaćih

Ove godine je sudjelovalo i nekoliko domaćih posada na WBVC.

WBVC 2023 - CRO/RO posadaU Wild klasi je posada koja je osvojila visoko 2. mjesto vozila pod zastavama Hrvatske i Rumunjske. Vozač i vlasnik vozila “Proto by DojoMotorsport” Gheorghe Sorca ima privilegiju birati između Rumunjske, Italije i Hrvatske. Ove godine je izabrao Hrvatsku.

Tko zna, možda će iduće godine voziti za Italiju, obzirom da je prošli puta vozio pod zastavom Rumunjske.

U istoj grupi smo imali još dvije posade:

– startni broj 138, Saša Ivanović i Marko Gržetić završili su na 23. mjestu. Na žalost, kvarovi na vozilu nisu dozvolili nastavak vožnje, ali dečki su se borili dokle god je to bilo moguće;

– startni broj 139, Tin Pavličić i Karlo Vinković su zbog istog razloga završili na 27. mjestu;

– startni broj 134, Stipe Pejić i Matej Jerković, vozili su pod dvije zastave – BIH/CRO, a završili su u prvoj polovici ljestvice, na 14. poziciji;

– a među “domaće” posade možemo uvrstiti i BIH posadu sa startnim brojem 140, Haris i Samir Gadžo, koji su WBVC 2023. završili na visokom 14. mjestu.

Domaće CHALLENGE posade

WBVC 2023 - noćna etapaU Challenge klasi su boje Hrvatske branile dvije domaće posade:

– startni broj 224, Stanislav Pavličić i Anja Pavličić završili su u ukupnom poretku na visokom 9. mjestu;

– startni broj 206, Igor Horvat i Dražen Roginek su završili na 16. mjestu, također su imali problema sa vozilom.

Možemo reći da je ovoliko posada s domaćih terena zaista lijepa brojka.

Nadamo se da će ih na idućem WBVC-u biti i više.

Uglavnom, čestitke svim sudionicima, stranim i domaćim, bez obzira na kojem mjestu se nalaze u ukupnom poretku.

Ovo je vrlo zahtjevna utrka, kako po konfiguraciji terena, tako i po broju dana vožnje, a kvarovi i popravci su svakodnevni.

Bilo bi lijepo da se barem netko od čitatelja uključi kakvom donacijom ili sponzorstvom, da druge godine možemo imati još više posada koje će braniti boje Hrvatske!

Čekamo Wild Boar Valley Challenge 2024!

Logo WBVCSada se čini da je WBVC 2024 jako daleko…

Ali listopad 2024. će doći brže nego što mislimo.

Pripremite se za nove izazove koje će pred vas postaviti ORC “Kamo oko vidi”.

Do tada, uključite se u Facebook Grupu WBVC gdje možete pregledati puno lijepih slika i videa sa WBVC 2023.

U slučaju da želite neke slike za sebe, prekrasne profesionalne slike i videa možete kupiti od 4x4Media iz Nizozemske.