HR OFF-ROAD FORUM

Dobrodošli na HR OFF-ROAD forum!
Sada je: uto stu 19, 2019 02:59.

Vremenska zona: UTC + 02:00

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vibracije pogona na 65km/h
PostPostano: ned svi 25, 2008 15:37 

Postovani ljubitelji vozila 4x4,

Htio bih vas pitati za misljenje.naime,mijenjao sam prednje i straznje kardane i penlager(originalni se vise ne proizvodi pa sam dobio drugi sa distancerima) na sredisnjoj osovini i nakon reparacije krenuo na put.nakon parsto km skuzio sam da mi auto ima lagane vibracije(koje nije imao prije reparacije) u rasponu od 65-80km/h(na manjoj i vecoj brzini se ne javljaju). zanima me da li se trebam brinuti i reklamirati i sto bi uopce trebalo napraviti s time? osovina je bila i balansirana(oko 400kn).hardijev zglob nije bilo potrebno mijenjati.
Auto je Citroen BX 4x4 i namjeravm ga voziti jos dugo.

...bio bih vam zahvalan ak mi mozete odgovoriti.

Vrh

Naslov:
PostPostano: ned svi 25, 2008 19:29 
Off roader

vjerojatno nešto nije u centru a najvjerojatnije balans kardana a i nije svejeho kako se kardan sastavlja na odnos križeva prvi zadnji na osovini

Vrh

Naslov:
PostPostano: pon svi 26, 2008 19:11 
DoAdmin

Brzina od 80 definitvno odgovara onoj "idealnoj" na kojoj se osjete sve/bilo kakve vibracije, jer oko tih 80 dolazi i do interferencije. Ne znam zašto (tj. ne bih znao dokazati tvrdnju) ali puno ljudi tvrdi da je tako.
Kako ti Jura veli, nešto očito nije u balansu, pa se na toj "indikativnoj" brzini pojavi vibracija koju osjetiš. S naglaskom na "osjetiš" jer je najvjerojatnije ta vibracija i na drugim brzinama prisutna samo što je ne osjetiš jer se stopi s nečim, ili je prefina. Ali tu je, a to je problem jer će ti u najmanju ruku jesti križeve puno brže nego bi trebalo, da ne velim i ostale dijelove prenosa (kardana). Odi neka ti pogledaju zašto se to javlja, nešto je očito izvan balansa. Te se štange (kardani) vrte opako velikom brzinom, i sve one sitne (čitaj: oku nevidljive) nepravilnosti se pri tim brzinama i te kako osjete.

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto svi 27, 2008 16:12 

evo bas danas bio kod svog mehanicara u Krku i digli smo auto te ga pregledali.ustanovljeno je da prednji i straznji krizevi nisu u istoj ravnini(sarafi kojima se vezu za osovine diffova na krajevima) tj. da nisu paralelni. razlika je negdje 25 stupnjeva izmedju njih.a to bi moglo biti negdje 2 zupca kod spajanja polovica osovina u sredini. i jos mi je oznaceno i receno kad sam preuzimao osovinu da ne razdvajam te polovice jer je balansirana osovina. pa cudi me da su mogli napraviti takav propust da nisu poravnali prednje i straznje krizeve.dolazim u nedjelju u zg i u pon. idem njima.cak smo sad i skinuli sve kotace i balansirali ih da otklonimo sumnju.i dalje je ta duboka vibracija uocljiva.
fala vam na misljenjima jer ne bih se htio zaletavati posto se ne kuzim dovoljno,al ak mi par ljudi kaze(ukljucujuci i mehanicara u Krku) da bi moglo biti zbog te razlike....onda imam argumente.ipak 2200 Kn nije malo.

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto svi 27, 2008 18:04 
Off roader

To sam ti i ja rekao da križevi nisu upareni dobro

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto svi 27, 2008 22:32 
DoAdmin

Eto, izgleda da je problem lociran :)

Aj' samo javi kad središ jel' to bilo to, da znamo mi ostali...

Vrh

Naslov:
PostPostano: čet svi 29, 2008 17:42 

htio bih znati jos koju firmu gdje bih mogao balansirati osovinu da mi preporucite u slucaju da cu imati problema sa ovima.
hvala ekipo za sve dosadasnje savjete. u nedjelju u zg,narucio se kod ovih u ponedjeljak,al treba imati uvijek rezervu.:)

Vrh

Naslov:
PostPostano: pon lip 02, 2008 22:29 

..nego...došao sa krka i otišao u onaj servis...skinuli mi osovinu i ponovno balansirali....postavili križeve paralelno....jako malo se sad osjeti kod 60km/h.čak bih rekao kao i prije prvog popravka.to je "probijanje zvučnog zida"..... poslije 65 je super.....
.....napravili su maksimalno kaj su mogli.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 02:00

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: